האם טיפול בגיל צעיר יכול לעזור? הכול על OCD אצל ילדים

OCD או הפרעה טורדנית כפייתית המאופיינת במחשבות טורדניות שמשפיעות באופן דרמטי על איכות החיים. כאשר הפרעה זו מתפתחת בגיל צעיר יוצרת מצוקה מאחר והם מוטרדים ממחשבות שחוזרות על עצמן שוב ושוב לצד התנהגות או ביצוע של פעולות שחוזרות על עצמן על מנת להרגיע את המחשבות האובססיביות, לצד התנהגויות שמשלבות חזרתיות. מדובר בהפרעה נפשית שמי שסובל ממנה יכול לחוות קושי לא פשוט ובמקרים חריפים להחמיר למהלך התקין של האדם בחייו הצעירים אבל גם בחיים הבוגרים, כמו גם לחוות את היכולת לחוות את הכאן ועכשיו. על כן, טיפול בגיל צעיר יכול לסייע לטובת התמודדות עם הסימפטומטיים ובהתאם לכך לחוות את ההפרעה באופן מבוקר.

OCD אצל ילדים – כל מה שצריך לדעת

הפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה שכיחה בקרב מבוגרים אצל גם בקרב ילדים, כאשר ההערכות גורסות כי 2%-4% מכלל הילדים מאובחנים עם הפרעה זו. הפרעה זו מגיעה לידי ביטוי גם באופן מחשבתי אבל גם באופן התנהגותי, כתוצאה ממחשבות טורדניות שאינן נשלטות ולמעשה יוצרות לופ מחשבתי הנוגע לחזיונות בנוגע לאירוע רע שעתיד להתרחש, פגיעה אחד ממבני המשפחה, מחשבה כי קרבה לחפץ מסוים עשוי להוביל להדבקה במחלה ועוד. זיהוי של התנהגויות אלו הן חשובות מאוד לטובת ביצוע של אבחון ולאחר מכן קבלת טיפול, כאשר תוכלו לענות על שאלון אבחון אצל ילדים OCD מתוך מטרה לקבל מושג בסיסי אשר לגבי הימצאות של ההפרעה אצל ילדכם. הזיהוי הוא כאמור חשוב מאחר והוא נועד לסייע לילד להתמודד גם עם המחשבות אבל גם עם ההתנהגות הנלווית ואשר כוללת בין היתר חזרה על פעולות כמו למשל שטיפת ידיים, חזרה על מספרים ועוד.

עולם הרפואה כמו גם הפסיכולוגיה התקדם באופן משמעותי בעשור החולף בעקבות שורה ארוכה של מחקרים שנערכו בתחום מתוך מטרה לספק לילדים את תוכנית הטיפול הטובה ביותר. להקדמת הטיפול יש חשיבות מאחר וככל שהפרעה זו איננה מטופלת היא תחריף ותלווה את הילד גם בחייו הבוגרים.

 

 

טיפול בילדים באמצעות טיפול CBT

כפי שציינו בתחילת הסקירה, הפרעה טורדנית כפייתית יוצרת תחושה של חרדה אשר משפיעה באופן ממשי על היכולת של הילד לתפקד לא רק במסגרת המשפחה אלא גם במסגרת של לימודים. החדשות הטובות הן שכיום יש מגוון רחב של כלים שבהם ניתן להעניק טיפול לילד, כמו למשל טיפול CBT אשר נמצא כטיפול יעיל מאוד להפרעות חרדה כמו למשל OCD. טיפול זה הינו טיפול קצר מועד המתבצע במסגרת של מספר מפגשים והוא מתמקד בשינוי של דפוסי החשיבה וההתנהגות, וזיהוי של המקור שיוצר את ההפרעה. היתרון של הטיפול הזה נובע בעקבות היותו טיפול המתבצע במסגרת של מספר מפגשים ובהתאם לצרכים של הילד, כולל ליווי מקצועי המתבצע גם לאחר מכן ובעת הצורך.

מה חשוב  לדעת אודות הטיפול?

טיפול זה נמצא כבעל שיעור הצלחה גבוהים מאוד, אולם בשביל להתחיל את הטיפול הזה נדרש קודם כל לבצע אבחון אצל פסיכולוג ילדים ובהתאם לכך לקבלת מענה רגשי שנועד לסייע להם לקבל כלים להתמודדות עם ההפרעה, ובהתאם לכך גם יצירה של מערך תמיכה. גם בעבורכם כהורים רצוי לקבל הדרכת הורים אשר נועדה להקנות לכם פרקטיקה וידע שבו ניתן יהיה להשתמש בעת הצורך, כחלק מהבנה כי שיתוף פעולה הוא קריטי לטובת יצירה של מערך שנועד להוביל לשיפור במצבו הרגשי של הילד ובהתאם לכך גם בפן ההתנהגותי.

לסיכום

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) פוגעת באיכות החיים של ילדים. על כן, חשוב מאוד כבר עכשיו לפנות לקבלת אבחון באם הילד מגלה תסמינים של ההפרעה הזו, כחלק מיצירה של מעטפת טיפולית מתקדמת לטיפול בהפרעה כמו זו. ככל שמקדימים את ההתערבות, כך ניתן יהיה להפחית את התסמינים מהם סובל הילד ואשר משפיעים על התפקוד שלו אבל גם על התפקוד המשפחתי, ועל כן קריטי למלא את השאלון ולפנות למטפל מוסמך המתמחה בטיפול בילדים עם OCD.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות