בירושלים או בכל מקום: DRP, תוכנית להתאוששות מאסון, היא נחוצה

המחשוב הוא עמוד תווך מרכזי של רוב העסקים ולכן, חיוני להגן עליו היטב. היכן שלא תהיו ממוקמים בארץ, בין אם זה עיר מרכזית כגון ירושלים או ישוב מדברי נידח, בכל מקום ישנם סיכונים כאלה ואחרים. למעשה, רשימת הסיכונים ארוכה למדי. מהם סיכונים אלה? ומהו הפתרון שזמין לכך?

Disaster Recovery Plan – תכנית הביטוח למחשוב

תכנית התאוששות מאסון או Disaster Recovery Plan, מספקת פתרון למצבי חירום של המחשוב בעסק. בתמצית, מדובר על גיבוי של המידע לשירות ענן מרוחק (מייד נסביר לגבי היבט זה) ויכולת נוחה לשחזר מידע מהגיבוי בשעת הצורך. מקרי הכשל שעשויים להתרחש ולדרוש שימוש בשרות כזה, רבים. ישנם מקרי כשל של מערכות המחשוב עצמן, כגון תקלה ברכיב חיוני. מקרים אחרים, נובעים מטעויות אנוש, כגון עובד שמחק מידע רב וחשוב בלי כוונה. יש תקלות בהן אובדן מידע או פגיעה בו נגרמים בזדון. למשל במקרה של היפגעות מכופרה (סוחטה). ישנם גם מקרים שונים של אסונות טבע כמו הצפות ורעידות אדמה, מלחמה ואף טרור. מצד שני, ישנה אפשרות המיועדת לעסקים בזמנים מסוימים של משבר, להפעיל מנגנוני התאוששות אוטומטיים למערכות המחשוב שלהם. תודות לכך, למרות שלא ניתן לספק מענה מושלם לכל סיכון, ניתן בהחלט לצמצם נזקים של מקרי כשל, באופן ניכר.

משלים את החסר עבורכם

ניתן לומר, שספק חיצוני שמציע שרות כזה, למעשה מרחיב ומשלים את מערך המחשוב הפנימי שלכם. התאוששות ממקרי כשל, צריכה לקחת בחשבון גם כשל אפשרי במערכות הגיבוי והשחזור שלכם. הסתייעות בספק חיצוני למטרה זו, פותרת זאת. חשוב כמובן שיהיה מדובר בספק אמין מבחינתכם, מאחר שאתם תוציאו אליו חלק מהמידע יקר הערך שלכם ואת התהליכים הרגישים של גיבוי ושחזור. במקרה צרה, מנגנוני ההתאוששות חייבים כמובן לעבוד היטב, התמיכה של הספק להיות זמינה בזריזות וכדומה. עבודה עם ספק אמין למטרות אלה, מבטיחה שיש לכם מנגנונים מקצועיים, איכותיים ובדוקים, גם לגיבוי השוטף וגם להתאוששות במקרים חירום, אם וכאשר יתרחשו.

 

 

יתרונות כשרות ענן

שרות DRP הוא למעשה שרות ענן והוא מציע את יתרונותיו השונים. אחד מהם כבר הזכרנו – אי התלות של השרות, בפגיעה שמתרחשת למחשוב הפנימי שלכם. בהקשר DRP, בולטים במיוחד גם

  • היגיון כספי – שרותי ענן הפכו להיות פופולאריים למדי בעסקים, במידה רבה משיקולים כספיים. משלמים עבורם תשלום חודשי נוח, שהוא פעמים רבות רק לפי היקף השימוש בפועל. כך שלא משלמים לחינם. הם גם מחליפים וחוסכים משאבים רבים, שהייתם צריכים להשקיע בלעדיהם במימוש פנימי של תהליכי הגיבוי והשחזור. כגון שרת גיבוי פנימי בעסק.
  • קלות שימוש – שירותי ענן ידועים בקלות השימוש בהם. ניתן לגשת אליהם מכל התקן מחשוב מחובר לאינטרנט ובעל דפדפן, בכל זמן ומכל מקום. במקרה של שירותי גיבוי והתאוששות, תוכלו להתאים אותם לפרמטרים שחשובים לכם בנושאים אלה. למשל מרווחי הזמן בין גיבוי אחד לשני (RPO או Recovery Point Objectives) או זמן התאוששות מבוקש, עבור חזרה לפעולה תקינה של תהליכים עסקיים ספציפיים בעסק שלכם (RTO או Recovery Time Objectives).
  • גמישות במשאבים הנצרכים – ניתן לצרוך היקף משאבים, בדיוק לפי הצורך העדכני שלכם. במשאבים אנו מדברים במקרה זה על נפחי אחסון והם יכולים לגדול או להצטמצם בקלות. לא תמצאו את עצמכם במצב, שבו חסר לכם נפח אחסון לגיבוי.

לסיכום

המסקנה פשוטה מאוד: אל תישארו ללא הגנה על מערכות המחשוב שלכם! מי שנערך מראש, יחסוך לעצמו צרות בהמשך. לכל הפחות יצמצם אותן.

נגישות