סדר יום: כל מה שצריך לדעת על סדר התפילות במשך היום

 

הדבר המרכזי ביותר ביומיום של היהודי הוא כמובן התפילות השונות. בכל יום יהודי צריך להתפלל 3 תפילות, כאשר הזמנים שלהם מתחלקים בין שלושת הזמנים של היום, בוקר, צהרים וערב. לכל תפילה יש את הזמן שבו ניתן להתפלל אותה, וכאן תוכלו לקרוא את כל מה שצריך לדעת על סדר התפילות השונות במהלך היום.

שלושת התפילות

בכל יום יהודי צריך להתפלל שלוש תפילות, שחרית, מנחה וערבית. תפילת שחרית היא התפילה שבה נפתח היום. בשעת הצהריים מגיעה תורה של תפילת המנחה שנערכת בדרך כלל באמצע היום. בסיום היום ישנה תפילת ערבית שנקראת גם מעריב. כאן נסקור כל תפילה, ונסביר מה בדיוק הזמן שבה יש להתפלל אותה.

תפילת שחרית

תפילת שחרית היא התפילה הארוכה ביותר ביום, והיא התפילה שבה אנחנו פותחים את היום. הזמן הטוב ביותר להתפלל תפילת שחרית הוא כך שהחלק שנקרא תפילת שמונה – עשרה יהיה בדיוק בזריחה. תפילה כזו נקראת 'ותיקין', והיא נחשבת התפילה המהודרת ביותר. עם זאת, ניתן להתפלל בכל יום שחרית בערך עד השעה 9 בבוקר, אולם גם מי שלא הספיק עד אז נכון שיתפלל.

הזמן שבו ניתן להתפלל תפילת שחרית נקרא 'זמן תפילה', והוא משתנה בכל יום. ניתן למצוא ברשת את זמני היום בערים מרכזיות בישראל כך שתוכלו לדעת בדיוק מתי סוף זמן התפילה במקום שבו אתם גרים. בימים שני וחמישי קוראים בתורה במהלך תפילת השחרית ולכן התפילה לוקחת קצת יותר זמן. בדרך כלל תפילת שחרית לוקחת כ45 דקות, ובימים שני וחמישי יש להוסיף עוד 10 דקות.

תפילת מנחה

הזמן של תפילת המנחה מתחיל כחצי שעה לאחר חצות היום, וניתן להתפלל אותה עד שקיעת החמה. כמובן שגם הזמן הזה משתנה בכל יום, ויש לבדוק את הזמן לפי כל עיר ברחבי הארץ. תפילת המנחה היא תפילה קצרה, והזמן שלה הוא בין רבע שעה ל20 דקות. אם אתם מפחדים שתשכחו להתפלל מנחה, מומלץ להתרגל להתפלל אותה מיד כאשר מגיע זמן התפילה.

כמובן, גם אם לא התפללתם מיד בזמן ניתן להתפלל בכל זמן עד שקיעת החמה, אולם לא מומלץ לחכות לרגע האחרון כיון שהדבר עלול להוביל לכך שתשכחו את התפילה.

סדר יום: כל מה שצריך לדעת על סדר התפילות במשך היום

תפילת ערבית/מעריב

תפילת ערבית שנקראת גם מעריב היא התפילה האחרונה במהלך היום, והזמן שלה מתחיל 20 דקות לאחר השקיעה וניתן להתפלל אותה כל הלילה עד עלות השחר. עם זאת, מומלץ לא לדחות את תפילת ערבית לאחר חצות הלילה כיון שהדבר עלול להוביל לשכחה של התפילה. תפילת ערבית גם היא תפילה קצרה והזמן שלה הוא בערך כמו הזמן שלוקחת תפילת המנחה.

שבתות

בשבתות גם מתפללים את אותן תפילות, אולם ישנה תפילה נוספת שנקראת תפילת מוסף. את התפילה הזו מתפללים לאחר קריאת התורה שנערכת בסיום תפילת שחרית בשבת. אם אתם לא נמצאים בבית כנסת יש להתפלל את תפילת המוסף לאחר תפילת שחרית. בשבתות התפילות לוקחות יותר זמן כיון שישנן הוספות שונות שמיוחדות דווקא לשבת.

חלקי התפילה

בכל אחת מהתפילות החלק המרכזי הוא תפילת שמונה עשרה, כאשר מה שמשתנה אלו ההוספות השונות שיש בתפילה. בתפילת שחרית ההוספות רבות ולכן זו התפילה הארוכה ביותר.

לסיכום

בכל יום יהודי צריך להתפלל שלוש תפילות. התפילות הן מה שלמעשה מגדיר את סדר היום של היהודי, ולכן חשוב להקפיד על ביצוע התפילות בזמן. זמני התפילות משתנים וחשוב להיות מעודכנים לפי זמני היום בערים מרכזיות בישראל, כדי לא להפסיד תפילה.

נגישות