לפני שקונים דירה בירושלים כדאי להכיר: מושגים חשובים מעולם הנדל"ן

מתכננים לקנות דירה בירושלים? קניית דירה היא לא עניין של מה בכך – ככל הנראה, מדובר ברכישה החשובה ביותר שתעשו בימי חייכם, במיוחד משום שמדובר ברכישה גדולה כל כך. לכן, חשוב לדעת שאתם עושים את זה נכון, והיכרות קלה עם עולם הנדל"ן יכולה בהחלט לעשות לכם סדר. במאמר שלפניכם, נציג בפניכם כמה מהמושגים החשובים ביותר בעולם הנדל"ן, כאלה שתצטרכו להכיר בין כה וכה אם אתם מתכוונים לרכוש דירה בקרוב. בואו נתחיל!

מכירים את עולם הנדל"ן

כאמור, רכישת בית היא אבן דרך משמעותית בחייו של אדם, והיא מחייבת השקעה כספית גדולה. לא בכדי התהליך עלול להיות מרתיע, במיוחד עבור רוכשי דירה ראשונה שלא מכירים את הבירוקרטיה הכרוכה בתהליך. הבנת מושגי נדל"ן מרכזיים חיונית לקבלת החלטות מושכלות ולהתמצאות בנוף המורכב של עסקאות ונכסים. הינה כמה מונחים לדוגמה שכדאי שתכירו:

הערת אזהרה

הערת אזהרה היא חלק חשוב בעסקאות מקרקעין, מאחר שהיא משמשת כלי משפטי במסגרת עסקאות מקרקעין המבוצעות בישראל, כמו קניית דירה, בית, לקיחת הלוואה למשכנתה וכו'. הערת אזהרה היא למעשה התחייבות משפטית כתובה של בעל הזכויות במקרקעין לעשות במקרקעין עסקה מסוימת או להימנע מביצוע עסקה. מדובר, הלכה למעשה, במעין זכות קניינית שמטרתה היא בראש ובראשונה להזהיר ולהתריע למי שמתעניין בנכס שקיימת התחייבות מצד בעל הזכויות במקרקעין לעשות בו עסקה או להימנע מכך. מומלץ לכל מי שקונה נכס לרשום הערת אזהרה בטאבו.

טאבו ונסח טאבו

כשאתם רושמים את הנכס שלכם בטאבו, זוהי למעשה החותמת הסופית לכך שאתם בעלי הנכס. נסח טאבו הוא חלק עיקרי ובלתי נפרד מכל עסקת מקרקעין בישראל שקשורה במכירה או ברכישה של דירה, והמסמך הזה מפרט את המאפיינים המעידים על הנכס ומעניק אינדיקציה לכל בעיה כלשהי בנכס. למעשה, מדובר בכל מה שחשוב לדעת לפני שקונים את הנכס (למשל, אם לנכס יש עיקולים או שעבוד).

טופס 4

מומחי נדל"ן רבים יגידו לכם כי לא מומלץ להיכנס לדירה שרכשתם בלי טופס 4, וזאת בגלל סיכון לביטחון הדיירים. טופס 4 הוא למעשה אישור שהמבנה ראוי למגורים ושהוא עומד בכל התקנות לתכנון הבניה, וכי הוא מחובר לכל התשתיות – חשמל, גז, מים וכו'. טופס 4 ניתן לקבל רק כאשר מתבצעת בדיקה שהבניין ראוי לאכלוס, ולכן כדי לשמור על ביטחונכם, אנחנו ממליצים לדרוש תמיד טופס 4 מהקבלן בטרם אתם נכנסים לדירה החדשה.

היתר בנייה

אם אתם מתכננים לבנות בית בשטח הנמצא ברשותכם, או אולי רוצים להרוס את הבית שלכם עד ליסודות ולבנות אותו מחדש, אתם תצטרכו להנפיק היתר בנייה – בלעדיו, לא תוכלו להתחיל את תהליך הבנייה בפועל. היתר בנייה הוא למעשה רישיון המתיר לכם לבנות, ומי שמספקת אותו היא הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשויות השונות ברחבי הארץ. התהליך של הנפקת היתר בנייה כרוך בתשלום לגורמים רבים לאורך הדרך, כמו לאדריכל, לאנשי מקצוע בתחום השיפוץ או הבנייה, לתשלומי אגרה ועוד. ברוב המקרים, ייקח לכם 4-3 חודשים לקבל היתר בנייה, אבל זה עלול לקחת אפילו שנה, ולכן מומלץ להיעזר בעורך דין שייצג אתכם ובאנשי מקצוע מיומנים ומנוסים כדי לזרז את התהליכים.

לסיכום,

קניית דירה היא עניין מרגש, אבל חשוב לבוא אל התהליך מוכנים. אנחנו מקווים שהמדריך לעיל סייע לכם במעט להבין את כמה ממושגי הנדל"ן החשובים ביותר שכדאי להכיר לפני שרוכשים דירה. בהצלחה רבה!

נגישות